Бизнес и наука = ефективно сътрудничество

На 17 ноември в Завода за санитарна керамика бе проведен научен семинар, съвместно с Химикотехнологичния университет, София и по-конкретно Центъра по математическо модулиране и компютърна симулация за подготовка и развитие на млади изследователи.
Инициативата е част от разбирането и политиката на компанията да поддържа тесни контакти с университети в България, като по този начин от една страна привлича квалифицирани специалисти, а от друга да развива своят собствен потенциал от кадри.
В първата част на събитието нашите гости се запознаха с историята на компанията и направиха обиколка на завода, за да се запознаят с организацията на керамичното производство.
Във втората част на семинара нашите колеги бяха запознати с различни разработки и изледвания на млади дипломанти и докторанти, които работят върху разрешаване на реални инженерни проблеми с методите на математическото моделиране и компютърно симулиране. Разгледаните практически разработки и последвалата дискусия породиха много въпроси, които ще намерят отговор в следващи съвместни проекти.
Още за центъра за математичесто модулиране и компютърна симулация:
Центърът по математично моделиране и компютърна симулация към ХТМУ е създаден през 2012 г. с финансовата подкрепа по договор BG051 PO001-3.3.6-0014 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ на Европейския социален фонд на Европейския съюз. Центърът има за цел подпомагане на развитието на млади изследователи чрез обучение по специализирани дисциплини, консултации с водещи експерти в различни области на научното и приложното знание, достъп до специлизирана литература и информационни продукти, достъп до реалната инженерна практика, популяризиране на научните и научно-приложните резултати.
Една от най-успешните дейности по проекта са срещите с индустрията, реализирани чрез съвместни семинари, проведени както в самите предприятия, така и в ХТМУ. Тези семинари се развиха в ползотворно сътрудничество в решаването на технологични задачи, споделени от специлистите от практиката. Запознаването с технологиите за производство на място, дискусиите с опитни специалисти от инженерната практика и работата върху реални практически задачи ни мотивираха да разширим тази дейност. В екипите за работа се включват млади хора на различен етап на обучение: млади учени, докторанти и студенти, консултирани от експерти в конкретната област.
ЦММКС предлага на партньoрите от индустрията: разработване на съвместни проекти, специлизирано обучение на специалисти в областта на математично моделиране и компютърна симулация, сътрудничество при решаване на конкретни приложни задачи.